جمعه , آوریل 3 2020
خانه / دانشگاه پیام نور / ثبت نام دانشگاه پیام نور

ثبت نام دانشگاه پیام نور

راهنمای ثبت نام دانشگاه پیام نور 98
ثبت نام دانشگاه پیام نور ۹۸

در صورت نیاز به مشاوره درباره ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور با مشاوران مشاور سه تماس بگیرید. زمان پاسخگویی تماس از ۸ صبح الی ۲۴ حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن ثابت و همراه
تماس از استان تـهران: ۹۰۹۲۳۰۵۷۸۴
تماس از تمامی استان ها: ۹۰۹۹۰۷۱۳۷۵
تماس از طریق همراه اول: ۹۹۲۲۱۱۰۶

دانشگاه پیام نور در چند سال اخیر در مقطع کارشناسی پیوسته به صورت بدون کنکور اقدام به جذب دانشجو می نماید و در واقع این شیوه جذب دانشجو، پیرو تصمیمات سازمان سنجش مبنی بر پذیرش ۸۵ درصدی  دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور به صورت بدون کنکور و براساس سوابق تحصیلی ، داوطلبان می باشد. پذیرش در دانشگاه پیام نور نیز بر اساس سوابق تحصیلی داوطلبان می باشد. توجه داشته باشید که دانشگاه پیام نور فقط در مقطع کارشناسی پیوسته بصورت بدون کنکور پذیرش می کند و این دانشگاه در مقاطع کاردانی و کاردانی به کارشناسی جذب دانشجو ندارد. ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور برای هر ساله در دو نیمسال تحصیلی مهر و بهمن ماه برگزار می گردد و داوطلبان در بازه زمانی اعلام شده فرصت ثبت نام بصورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش را خواهند داشت.

نکته قابل توجه این است که در حدود ۸۵ درصد ظرفیت موسسات و دانشگاه های کشور بر اساس سوابق تحصیلی متوسطه دانش آموزان می باشد.

ثبت نام دانشگاه پیام نور

داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه پیام نور را دارند توجه داشته باشند که رشته های ارائه شده در دانشگاه پیام نور به دو صورت با کنکور و بدون کنکور می باشد و زمان و شرایط ثبت نام در هر یک متفاوت می باشد که در ادامه به برسی روش های جذب دانشجو در این دانشگاه می پردازیم.

زمان و نحوه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور

تقریبا میتوان گفت اکثر رشته های دانشگاه پیام نور بصورت بدون کنکور ارائه می گردد و داوطلبان می توانند براساس اطلاعیه های سازمان سنجش، در دو نیمسال تحصیلی مهر و بهمن اقدام به ثبت نام در این دوره ها نمایند. ثبت نام ورودی مهر دانشگاه پیام نور بصورت اینترنتی و از طریق سایت سنجش برگزار می گردد و داوطلب بایستی با دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام و در صورت واجد شرایط بودن با خرید سریال ثبت نام ، اقدام به انتخاب رشته و دانشگاه مورد نظر خود نماید. پس از بررسی اولویت های انتخابی داوطلب ، نتایج از طریق سایت سنجش منتشر شده و داوطلب میبایست با در دست داشتن مدارک لازم ، جهت ثبت نام نهایی به دانشگاه پذیرفته شده مراجعه نماید. ولی ثبت نام ورودی بهمن ماه با تغییراتی مواجه شده و بصورت حضوری در دانشگاه ها صورت می گیرد، بدین صورت که با شروع فرایند ثبت نام ، داوطلبان میتوانند کد رشته  مورد علاقه خود را ، از دفترچه ثبت نام انتخاب و برای ثبت نام آن در دانشگاه اقدام نمایند. پس از انتخاب رشته ، سوابق تحصیلی داوطلبان توسط دانشگاه مورد نظر و سازمان سنجش بررسی می شود و در صورتی که دارای همه صلاحیت ها باشند ، می توانند با به همراه داشتن مدارک لازم به دانشگاه پذیرفته شده مراجعه نمایند و ثبت نام نهایی خود را انجام دهند.

زمان و نحوه ثبت نام با کنکور دانشگاه پیام نور

در این روش داوطلبان براساس رتبه کسب شده در کنکور سراسری مورد پذیرش قرار می گیرند. البته توجه داشته باشید که رشته های ارائه شده بصورت با کنکور در دانشگاه پیام نور بسیار محدود می باشد.  داوطلبانی که علاقه مند به پذیرش در رشته های با کنکور این دانشگاه می باشند بایستی ثبت نام کنکور سراسری  را که از طریق سایت سنجش صورت می گیرد ، انجام داده و در آزمون شرکت نمایند.

دفترچه ثبت نام دانشگاه پیام نور ۹۷ -۹۸

همزمان با شروع ثبت نام براساس سوابق تحصیلی دانشگاه پیام نور ؛ دفترچه ثبت نام بدون کنکور پیام نور بصورت مجزا برای هر دو نیمسال تحصیلی منتشر می گردد و داوطلبان باید با توجه به دوره انتخابی خود یکی از این دفترچه ها را دریافت و به دقت مطالعه نمایند. محتوای دفترچه ثبت نام شامل شرایط و نحوه ثبت نام ، مدارک و لیست رشته ها می باشد و داوطلبان باید از همه ی این موارد اطلاع یابند.

مدارک ثبت نام دانشگاه پیام نور

داوطلبانی که در دانشگاه پیام نور پذیرش می شوند نیازمند ارائه مدارک مورد نیاز به هنگام مراجعه حضوری به دانشگاه پذیرفته شده می باشند. مدارک مورد نیاز برای ثبت نام بدون کنکور و با کنکور دانشگاه پیام نور به شرح زیر می باشد :

مدارک ثبت نام بدون کنکور

 • اصل و تصویر مدرک کاردانی ، مدرک پیش دانشگاهی یا دیپلم ۴ ساله نظام قدیم.
 • اصل و تصویر مدرک دیپلم ، که مهر و امضا مدیر دبیرستان یا هنرستان در آن مشخص باشد.
 • اصل و کپی از مدارک شناسایی داوطلب ( شناسنامه و کارت ملی)
 • عکس ۴*۳ به تعداد ۶ قطعه (عکس فاقد تاخوردگی و حاشیه اضافی باشد)
 • مدرک مشخص کننده وضعیت نظام وظیفه داوطلبان آقا ( کارت پایان خدمت یا معافیت از خدمت )

مدارک ثبت نام با کنکور

 • شناسنامه و کارت ملی
 • اسکن فایل عکس داوطلب
 • کد سوابق تحصیلی دیپلم و کد دانش آموزی
 • کد سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی و کد دانش آموزی
 • کد وضعیت نظام وظیفه داوطلبان مرد
 • کد ۱۳ رقمی مربوط به داوطلبان غیر ایرانی
 • کد ۱۲ رقمی مربوط به سهمیه رزمندگان و ایثارگران

شرایط ثبت نام دانشگاه پیام نور

ثبت نام دانشگاه پیام نور نیازمند داشتن شرایط عمومی و اختصاصی این دانشگاه می باشد که در ادامه بصورت فهرست وار اشاره خواهیم نمود:

 1. دارا بودن مدرک دیپلم یکی از شاخه های نظری ( ریاضی ، تجربی ، انسانی ) + مدرک پیش دانشگاهی
 2. داشتن دیپلم ۴ ساله نظام قدیم
 3. فارغ التحصیلان مقطع کاردانی ( فوق دیپلم )
 4. دارندگان دیپلم نظام جدید (۶ – ۳- ۳ )

نکات مهم:

 • متقاضیانی که در هریک از شاخه های نظری ( ریاضی ، تجربی ، انسانی ) مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی خود را کسب کرده اند می توانند در یک گروه آزمایشی به انتخاب خود ثبت نام نمایند و محدودیتی از این بابت نخواهند داشت .
 • آن دسته از فارغ التحصیلان با دیپلم فنی حرفه ای و یا کاردانش می بایست با داشتن مدرک کاردانی در ثبت نام دانشگاه پیام نور شرکت نمایند
 • داوطلبانی که علاوه بر ثبت نام بدون کنکور پیام نور، در رشته های با کنکور نیز ثبت نام می کنند ، پس از اعلام نتایج فقط قادر به انتخاب یکی از این دوره ها برای ادامه تحصیل می باشند.
 • پذیرش فارغ التحصیل رشته های علوم پزشکی منوط به اتمام طرح نیروی انسانی داوطلب می باشد.
 • دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه روزانه ، بایستی ابتدا از دانشگاه خود انصراف دهند و سپس برای ثبت نام در دانشگاه پیام نور اقدام کنند.
 • عدم مشکل وضعیت نظام وظیفه برای داوطلبان آقا.

و در آخر داوطلبانی که می خواهند ثبت نام فراگیر پیام نور را انجام دهند روی لینک کلیک نمایند.

در صورت نیاز به مشاوره درباره ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور با مشاوران مشاور سه تماس بگیرید. زمان پاسخگویی تماس از ۸ صبح الی ۲۴ حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن ثابت و همراه
تماس از استان تـهران: ۹۰۹۲۳۰۵۷۸۴
تماس از تمامی استان ها: ۹۰۹۹۰۷۱۳۷۵
تماس از طریق همراه اول: ۹۹۲۲۱۱۰۶

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.